Online kursevi
Podrška
09 sep

Kako da započneš svoj prvi IT projekat: Korak-po-korak vodič

Ako se pitaš kako da započneš svoj put u kreiranju aplikacija, igara ili softverskog projekta, ovaj vodič će ti pružiti konkretne korake koji će ti pomoći da napraviš svoj prvi projekat.

Programer
istockphoto

Ako se pitaš kako da započneš svoj put u kreiranju aplikacija, igara ili bilo kakvog softverskog projekta, ovaj vodič će ti pružiti konkretne korake koji će ti pomoći da napraviš svoj prvi projekat. Bez obzira na to da li si početnik ili već imaš neko iskustvo, evo kako da napraviš prve korake i ostaneš na pravom putu.

1. Odaberi jednostavnu ideju za svoj projekat

Prvi korak je da odabereš jednostavnu ideju koja nije previše složena. Počni s nečim što možeš završiti za kratko vreme, poput aplikacije za beleške, jednostavne web stranice ili igre sa osnovnim pravilima. Važno je da tvoj prvi projekat bude dovoljno mali da te ne preoptereti, ali dovoljno zanimljiv da zadrži tvoju pažnju.

Saveti za odabir ideje za IT projekat:

• Pronađi problem koji te zanima ili alat koji bi želeo da koristiš.
  • Pregledaj otvorene projekte na GitHubu za inspiraciju.
  • Izaberi projekat koji možeš proširivati vremenom, kako bi kasnije dodavao funkcionalnosti.

2. Postavi radno okruženje

Kada imaš ideju, sledeći korak je postavljanje radnog okruženja. To podrazumeva instaliranje potrebnih alata i softvera. Većina projekata zahteva određeni programski jezik, framework ili biblioteku, pa je važno da sve bude postavljeno pre nego što počneš sa kodiranjem.

Radno okruženje u 3 koraka:

• Instaliraj editor koda (VS Code, Sublime Text, Atom).
  • Postavi verzionisanje koda uz Git i kreiraj GitHub repozitorijum.
  • Instaliraj potrebne alate (Node.js, Java JDK, PHP, zavisno od jezika koji koristiš).

View this post on Instagram

A post shared by Cubes IT škola (@cubesschool)

3. Organizacija projekta

Pre nego što napišeš prvu liniju koda, važno je da planiraš strukturu svog projekta. Organizacija repozitorijuma i postavljanje jasne arhitekture pomoći će ti da kasnije ne izgubiš pregled nad projektom.

Zanima te i Kako najbolje da upravljaš vremenom?

Kako organizovati IT projekat:

• Napravi direktorijume za različite delove projekta (npr. ‘src’ za izvorni kod, ‘assets’ za slike).
  • Razmisli o strukturi fajlova. Kako ćeš razdvojiti funkcionalnosti?
  • Definiši glavne komponente ili klase, zavisno od tipa projekta.

4. Počni sa osnovnim funkcionalnostima

Sada je vreme da počneš sa pisanjem koda. Umesto da pokušavaš da odmah implementiraš sve funkcionalnosti, fokusiraj se na osnovne delove. Ako praviš aplikaciju za beleške, počni sa funkcijom za kreiranje beleški. Ako praviš igru, fokusiraj se na pravila igre ili osnovne kontrole.

• Počni od osnovnih funkcionalnosti koje se ne oslanjaju na druge delove aplikacije.
  • Piši čitljiv i uredan kod – dodaj komentare ako je potrebno.
  • Testiraj funkcionalnosti dok ih razvijaš.

5. Testiranje koda

Testiranje je ključni deo svakog programerskog projekta. Na početku možda nećeš imati mnogo koda za testiranje, ali uvek je dobro pravilo da testiraš sve što napraviš pre nego što pređeš na sledeću funkcionalnost. To će ti pomoći da izbegneš gomilanje grešaka i održavaš kod stabilnim.

Koraci za testiranje:

• Pokreni svoj kod nakon svake veće promene.
  • Napravi listu mogućih grešaka i scenarija koje treba testirati.
  • Upoznaj se sa testiranjem u okviru svog jezika (npr. unit testing).

View this post on Instagram

A post shared by Cubes IT škola (@cubesschool)

6. Prati svoj napredak

Kada radiš na projektu, važno je da pratiš svoj napredak kako bi ostao motivisan. Postavi sebi male ciljeve za svaki dan ili nedelju, poput završetka jedne funkcionalnosti ili dodavanja nove opcije. Započinjanje i održavanje projekta zahteva disciplinu, ali postavljanje manjih, dostižnih ciljeva može ti olakšati put.

Saveti:

• Koristi alate poput Trello ili GitHub Issues za praćenje zadataka.
  • Ažuriraj README fajl sa uputstvima za korišćenje projekta i opisom funkcionalnosti.

7. Refaktorisanje i dodavanje novih funkcionalnosti

Nakon što završiš osnovnu verziju svog projekta, odvoji vreme da pregledaš i refaktorišeš kod. To podrazumeva optimizaciju koda, poboljšanje organizacije i dodavanje komentara tamo gde je potrebno. Takođe, možeš početi sa dodavanjem novih funkcionalnosti ili unapređivanjem postojećih.

Kako unaprediti kod:

• Optimizuj kod – smanji duplikate i poboljšaj performanse.
  • Dodaj dodatne opcije, poput filtera, naprednijih kontrola ili interfejsa.

8. Objavi i deli svoj projekat

Kada je tvoj projekat spreman, objavi ga i podeli sa zajednicom. Objavljivanje projekta može biti odličan način da dobiješ povratne informacije i unaprediš svoj rad. Takođe, to može biti korak ka izgradnji tvog profesionalnog portfolija.

• Postavi projekat na GitHub ili GitLab i osiguraj da je dokumentacija jasna i detaljna.
  • Podeli svoj projekat na forumima, LinkedIn-u ili sa programerskom zajednicom.

Prvi IT projekat je uvek izazovan, ali korak po korak pristup ti može pomoći da ostaneš organizovan i produktivan. Zapamti da nije važno da sve bude savršeno u početku – najvažnije je da počneš i naučiš kroz proces. Sa svakim novim projektom, tvoje veštine će rasti, a samopouzdanje u programiranju će se razvijati.

cubes facebook icon cubes twitter icon cubes linkedin icon