22.08.2018

Srbija se okreće IT industriji

Srbija, zemlja koja smatra pronalazača Nikolu Teslu jednom od svojih najpoznatijih sinova, okreće se novim tehnologijama kako bi se izvukla iz višedecenijske ekonomske stagnacije, nakon ratova devedesetih godina.

Iako je mali igrač u globalnom, ili čak zapadnoevropskom smislu, Srbija sada generiše 10% od svog bruto domaćeg proizvoda iz informacionih tehnologija.

Izvoz tehnologije vredi milijardu evra (1,2 milijarde dolara) ove godine, u poređenju sa 900 miliona evra u 2017. godini, stavljajući je u prva tri sektora izvoza, pored automobila i poljoprivrede.

Srpske kompanije proizvode softvere za industiju, od poljoprivrede do medicine, Uber aplikacije za prevoz i Cloud aplikacije, online igre i testiranje. Takođe se vode call centri i tehniča podrška klijentima.

IT tržište je trenutno veoma konkurentno tržište, sa mnoštvom zemalja koje se bore za svoj udeo od strane investitora. U okviru svoje strategije, Srbija privlači inostrane investitore sa statusom niskih plata, kao i subvencijama do 10.000 evra po zaposlenom.

Vodeće kompanije, uključujući Microsoft, IBM i Intel su uspostavili svoje razvojne centre u Srbiji, ili su dodelile projekte lokalnim kompanijama, nudeći plate koje su više od tri puta veće od prosečne mesečne plate u državi od 420 evra, koja je i dalje niža u odnosu na zemlje Evropske unije.

Odliv intelektualaca

Google podržava rast srpskog Startup-a, udružujući ga sa svojim programom Google Developers Launchpad, koji je kreiran da pomogne zajednicu developera i rast Startup-a, u saradnji sa beogradskom organizacijom Startit.

Ali, potrebno je sprečiti odlazak najpametnijih mladih ljudi, podstaknuti inovacije, unaprediti regulative, digitalne veštine i zastareli obrazovni sistem.

Stotine hiljada obrazovanih, mladih ljudi napustilo je Srbiju od 2000. godine. Odliv intelektualaca se nastavlja u velikom broju, a samo u 2015. godini je taj broj bio oko 60.000 ljudi, koji odlaze mahom u zemlje Evropske unije.

Iako jedan broj IT kompanija zapošljava ljude niskih kvalifikacija za poslove u call centrima ili kao tehnička podrška, veliki broj ljudi je zaposlen na mnogo zahtevnijim pozicijama.

Start-up Nordeus je samofinansirajuća Beogradska firma, koja je razvila Top eleven Football Manager, igricu, koja je bila na vrhu top lista na App story-u, dok je Fishing Booker opisan kao Airbnb za ribolovačke lokacije.

Strawbery Energy je srpska Start-up kompanija koja proizvodi "pametne klupe" koje se napajaju solarnom energijom i omogućavaju punjenje mobilnih telefona i pristup WiFi-u. Prema podacima sa njihovog web sajta, njihovi proizvodi su prisutni u 17 zemalja i njihovi klijenti su, između ostalih, Canary Wharf iz Londona, Program ujedinjenih nacija za razvoj, Orange i Ford.

Očekuje se da će privreda Srbije porasti za 4% ove godine, prema Centralnoj banci, u odnosu na 2017. kada je taj rast bio 2%. Neto izvoz usluga je porastao za 23.2% u prvoj polovini 2018. godine, najvećim delom zbog IT industrije i uslugama koje ona nudi.

U 2017. godini bilo je više od 2000 kompanija u IT sektoru u Srbiji, prema analizi koju je ove godine objavila Vladina komisija za zaštitu konkurencije, u odnosu na 2006. godinu kada je taj broj bio 700, pri čemu su se prihodi udvostručili na 1,5 milijardi evra.

Potrebni su inženjeri

Iako se predviđa dalji rast IT sektora za 20% godišnje, ekspanziju otežava nedostatak kvalifikovanih ljudi.

Procenjuje se da u Srbiji fali još najmanje 15000 kvalifikovanih inženjera. U te svrhe, vlada je izdvojila 65 miliona evra na naučne i tehnološke centre i planira da uloži dodatnih 70 miliona evra u nove računare i poboljšanje internet mreža u školama.

Izvor: reuters.com