
U IT industriji, promene se dešavaju svakodnevno. Ono što je juče bilo popularno, danas može biti zamenjeno efikasnijim rešenjem, novim frameworkom ili AI alatom koji preuzima deo posla. U tom okruženju, ostati relevantan znači i kontinuirano usvajati nova znanja. Zato su upskilling i reskilling ključne reči koje će definisati IT karijere i u 2025. godini.
Upskilling vs. Reskilling: U čemu je razlika?
Stručno usavršavanje – Upskilling
Upskilling znači nadograđivanje postojećih veština. Na primer, ako ste Frontend developer, možda želite da pređete na sledeći nivo tako što ćete naučiti biblioteke ili framework-e kao što su React.js, Next.js ili TypeScript. Takođe, poznavaoci osnovnih tehnologija mogu da se fokusiraju na dodatne veštine kao što su testiranje, rad sa API-jima i sl.
U Cubes School redovno razvijamo kurseve na osnovu potreba tržišta i upravo iz takvih potreba nastali su i kursevi poput WordPress REST API i Automatsko REST API testiranje, kao podrška WordPress developerima i QA stručnjacima koji žele da unaprede svoje veštine.
Prekvalifikacija – Reskilling
Reskilling podrazumeva promenu pravca. Recimo, QA Tester koji odluči da postane backend developer, ili UX dizajner koji prelazi u product management. Reskilling je prava prilika da se prilagodite novim potrebama tržišta i započnete u potpuno novoj grani IT-a.
Oba pristupa su podjednako važna u eri kada se veštine brzo zastarevaju, a nove tehnologije i radna mesta se pojavljuju svake godine.

Kako da znate da je vreme za promenu?
- Više ne učite ništa novo na trenutnom poslu – Ako ste došli do tačke kada osećate da više ne postoji ništa novo za naučiti u okviru vaših trenutnih zadataka, to je znak da je vreme da se okrenete novim izazovima.
- Vaše znanje nije u skladu sa oglasima za posao u istoj oblasti – Ako dolazite u situaciju da nemate veštine koje su potrebne za oglašene pozicije, možda je vreme da se usmerite ka učenju novih tehnologija.
- Počinjete da osećate da „kasnite“ za drugima iz vaše struke – Tehnologije se brzo menjaju, i ako primetite da ste u zaostatku sa novim alatima i metodologijama, to je znak da je potrebno da nadogradite svoje znanje.
- Često nailazite na pojmove koje ne razumete i izbegavate da ih istražujete. – To je ozbiljan indikator da vam je potrebno svežije znanje i dublje razumevanje novih tehnologija.
Saveti za kontinuirano učenje u IT‑u
Pratite trendove, ali birajte pametno
Nemojte pokušavati da naučite sve što je trenutno u trendu. Umesto toga, fokusirajte se na tehnologije koje su stabilne, ali i u usponu, kao što su TypeScript, cloud rešenja, AI integracije i JavaScript frameworci Neka to budu alati koji imaju širu primenu i koji će biti relevantni još mnogo godina.
Kombinujte kurseve, projekte i čitanje
Teorija je odlična, ali ništa ne menja praktično učenje. Kroz rad na stvarnim projektima možete najbrže učiti, a kako da izgurate do kraja svoj projekat pročitajte u tekstu IT projekti: Kako da započnete i ostanete produktivni.
Iako možete pohađati kurseve, rad na open-source inicijativama, blogovima ili razvoju mini-projekata donosi iskustvo koje ne možete dobiti iz udžbenika.
Ne zanemarujte „meke veštine“ (soft skills)
Dobar developer koji ne zna da objasni svoj rad neće daleko dogurati. Veštine komunikacije, prezentovanja i timskog rada su podjednako važne. U IT sektoru, uspeh ne zavisi samo od tehničkih veština, već i sposobnosti da radite sa drugima i objasnite svoj rad klijentima i kolegama.
Ako vas zanima kako da unapredite svoje „meke veštine“, pročitajte i tekst Zašto je važno razvijati “soft skills” u IT-u.
Postavite realne ciljeve i pratite napredak
Nemojte pokušavati da naučite sve odjednom. Postavite realne ciljeve i fokusirajte se na jedan alat ili tehnologiju do potpunog savladavanja. To će vam pomoći da ostanete motivisani i efikasni u učenju. Bolje je naučiti kako da savladate jedan alat, nego da samo preletite kroz pet.
U IT‑u ne pobeđuje najpametniji, već najprilagodljiviji
Ako želite da se istaknete u 2025. (i godinama koje dolaze), nastavite da učite. Prilagodljivost je vaš najbolji adut. Ne čekajte da tehnologija postane zastarela, učite i razvijajte se zajedno s njom.