Online kursevi
Pronađi svoj kurs
Cubes School
Podrška
23 jul

Kako efikasno koristiti Google za programiranje

Programeri često provode značajan deo svog radnog vremena pretražujući Google kako bi pronašli rešenja za izazove u kodiranju. Korišćenje Google-a može značajno povećati produktivnost, ali samo ako znamo kako efikasno pretraživati. U ovom članku ćemo vam pokazati kako da koristite specijalne Google operatore poput „site“, „filetype“, „inurl“, „intitle“ i „intext“ za preciznije pretrage. Naučićete kako da suzite rezultate pretrage i pronađete tačno ono što vam treba. Na ovaj način, možete uštedeti dragoceno vreme i energiju, usmeravajući se direktno ka rešenjima koja tražite.

google pretraga
istockphoto

Programeri često provode značajan deo svog radnog vremena pretražujući Google kako bi pronašli smernice za rešavanje problema u izradi softvera. To obično uključuje pretragu foruma gde se okupljaju njihove kolege sa sličnim izazovima u pisanju koda.

Bez sumnje, korišćenje Google-a u programiranju može značajno poboljšati produktivnost. Nakon što unesemo ključne reči koje opisuju naš problem, Google će nam ponuditi stotine stranica s potencijalnim rešenjima. Međutim, ako nemamo veštine za brzo pronalaženje informacija, možemo samo izgubiti dragoceno vreme i energiju.

Hajde da promenimo pristup ovom problemu. Umesto da surfujemo u nedogled, možemo „naterati“ Google da nam prikaže samo one rezultate relevantne za naš problem. To ćemo postići korišćenjem specijalnih karaktera u kombinaciji sa našim ključnim rečima. 

Google operatori su specijalne komande koje nam omogućuju da suzimo rezultate pretrage i dođemo do vrlo specifičnih informacija u kratkom vremenskom periodu.

 

Zato ćemo vam u ovom članku predstaviti najpopularnije operatore i objasniti kako efikasno koristiti Google za programiranje.

Site operator

Site operator nam omogućava da pretražujemo sadržaj određenog sajta ili domena. Prilikom pretrage koristimo operator site: nakon kojeg upisujemo naziv domena i ključne reči.

Jedini preduslov je da su stranice sajta prethodno indeksirane od strane Google-a. Stranice koje nisu indeksirane neće nam se prikazati u pretrazi, iako smo pravilno upotrebili operator.

 

site operator

Filetype operator

Filetype operatori nam pomažu da pošaljemo upit i dobijemo informacije upakovane u odgovarajuću datoteku. Na primer, možemo pretražiti PDF fajlove koji sadrže najpopularnije SQL komande, kako bismo izbegli slike, video klipove ili druge vrste fajlova u pretrazi.

Ovaj alat je ključan za programere jer im omogućava da pronađu sadržaj objavljen od strane kredibilnih izvora, kao što su fakulteti ili autori koji su objavili knjige o programskim jezicima ili okvirima. Takvi fajlovi često imaju PDF ili DOC ekstenziju, pa je korišćenjem Filetype operatora vrlo jednostavno doći do njih.

Važno je napomenuti da Filetype operator podržava i druge ekstenzije koje mogu biti od pomoći programerima:

  • C/C++ source code (.c, .cc, .cpp, .cxx, .h, .hpp)
  • C# source code (.cs)
  • Java source code (.java)
  • Python source code (.py)
  • XML (.xml)
  • HTML (.htm, .html)

 

Filetype operator

Inurl operator

Inurl operator skenira URL-ove stranica i pruža rezultate na osnovu unetih ključnih reči. Za razliku od prethodnih Google operatora, ovaj nam pruža specifičnije informacije. Koristimo ga kada želimo da ciljamo određenu reč unutar URL-a nekog veb sajta.

Nakon što ukucamo ključnu reč nakon operatora, pretraživač će nam prikazati sve stranice i podstranice na kojima se nalaze pojmovi koje pretražujemo. 

 

Inurl operator

Intitle i intext operatori

Kao što možete da pretpostavite, intitle operator pronalazi web stranice koje sadrže određenu reč ili frazu u naslovu. Ovo je još jedan operator koji značajno može smanjiti rezultate pretrage i pomoći pretraživaču da vam dostavi relevantne informacije. Sa druge strane, intext operator je više okrenut ka pretrazi sadržaja. 

 

Intitle i intext operatori

U primeru iznad smo koristili navodnike oko ključne reči „advanced database optimization techniques“. Iako navodnici nisu obavezni, oni pomažu Googlu da tretira navedenu kombinaciju reči kao frazu. Na taj način, pretraživač prikazuje samo članke koji tačno sadrže tu frazu u datom redosledu reči. U suprotnom, dobijamo članke koji govore o zadatoj temi.   

Džoker znak (*) 

Kada upotrebimo zvezdicu (*) u pretrazi, na taj način dajemo pretraživaču slobodu da umesto zvezdice upotrebi bilo koju reč. To može biti jedna ili više reči koje će po pravilima Google algoritma biti relevantne za zadatu temu. 

 

Džoker znak

Kombinacija operatora

Sada dolazimo do najzanimljivijeg dela. Operatore je moguće kombinovati i doći do željenih rezultata u pretrazi neverovatnom brzinom! Slične tehnike koristimo i kada pretražujemo baze podataka pomoću SQL komandi.

Da bismo vam demonstrirali moć ove tehnike, pogledajte tabelu ispod kako biste efikasno počeli koristiti Google za programiranje. 

 

Kombinacija operatora

Podeli

cubes facebook icon cubes twitter icon cubes linkedin icon