27.07.2018

Kako raditi samostalno, kao freelance programer?

U ovom tekstu dajemo Vam savete predavača i savetnika za Software inženjere, Mike Cavalier-a.

Upravo ste završili kurs u Cubes(ili drugoj) školi i pitate se šta dalje? Potraga za poslom bi trebalo da bude sledeći korak. Ali, kako da dođete do posla? Poslodavci i klijenti žele da imate iskustva, ali kako da dobijete iskustvo bez iskustva?!

Preporuka/ predlog je da odradite barem nekoliko freelance projekata, kada ste na početku karijere. Freelance poslovi nude Vam pregršt mogućnosti za dodatnim sticanjem znanja, unapređivanjem i upoznavanjem ljudi. Otežavajuća okolnost jeste to što klijenti žele kredibilitet. Žele da znaju da li zaista možete da završite posao i da budu sigurni da nećete protraćiti njihovo vreme i novac.

Iskustvo jeste jedan od pokazatelja, ali nije jedini pokazatelj.

Verovatno ste, tokom školovanja ili obuke, imali projekte na kojima ste radili, kroz praktični deo. Iskoristite ih za svoj portfolio, napravite da izgledaju što impresivnije.

Pošto ste novi u poslu, uzimajte projekte koji su niskorizični. Dakle, počnite od manjih projekata, koje znate da biste mogli da završite i polako idite ka većim. Tako ćete imati više završenih projekata, koje možete pridodati u portfolio, što bi vam povećalo šanse za dobijanjem novih projekata.

Takođe, možete pronaći manja lokalna preduzeća, kako biste im, na primer, napravili i održavali websajt. Vodite se time da je svakoj manjoj firmi takođe potreban sajt da bi se plasirala na internetu. Vaše usluge mogu koštati manje u odnosu na web developere koji su više godina u poslu. Na taj način imate korist i vi i klijenti.

Promovišite se.

Napravite svoj websajt. Nije važno ako ste koristili gotov bootstrap template da biste ga napravili, svakako ste morali da ga doradite, ali budite iskreni ukoliko vas neko pita da li ste ga napravili u potpunosti sami.

Postavite kod na svoj Github repozitorijum. Forkujte i dajte svoj doprinos otvorenim dostupnim kodovima aplikacija (Forking illi forkovanje  je akcija u kojoj se uzima tuđi kod - source kod neke aplikacije, na primer, prebaci kod sebe u repozitorijum i nastavi  rad na toj aplikaciji - na tom kodu, onako kako vi želite. Ljudi ovo rade kada im se ne svidi pravac u kome je krenuo razvoj neke aplikacije čijem kodu imaju pristup ili kada imaju neku svoju ideju a vide da bi veći deo koda mogli da iskoriste.)

Ukoliko ste radili projekte na Upwork-u, ne zaboravite da pitate klijente da ostave recenziju.

Tokom cele vaše karijere, treba da učite i unapređujete svoje znanje na polju tehnologija. Pišite o tome. Vrlo je lako započeti blog. Pisanje blogova pokazuje šta sve znate, čak i kada još uvek učite nešto, pisanje pokazuje vašu ambiciju i želju za stalnim unapređivanjem.

Ukoliko niste, napravite nalog na LinkedIn-u, sredite svoj profil, dodajte link svog websajta, dodajte ljude iz sfere vašeg poslovanja, povežite se sa relevantnim grupama. Veliki broj IT Recruiter-a je na ovoj mreži, tako da su velike šanse da vas neko zapazi i pozove na razgovor.

Idite na IT događaje koji se održavaju u vašem gradu, prijavite se na seminare, konferencije i sl. Iz više razloga je važno da budete viđeni: možete upoznati druge programere poput vas i ostvariti saradnju na projektu, saznati nešto novo, stupiti u kontakt sa potencijalnim klijentima koji vam mogu ponuditi posao, ili vas mogu preporučiti nekome koga znaju.

Napravite svoje vizit karte. Vizit karte ne moraju da budu preskupe, dovoljno je samo da imaju vaše kontakt podatke. Uz pomoć njih, možete delovati profesionalnije i omogućiti ljudima koji vas upoznaju da vas na jednostavan način kontaktiraju.

Lično upoznavanje ljudi je važno, jer, iako na taj način upoznajete manje ljudi nego putem interneta, ostvarujete bliže upoznavanje sa saradnicima, i ima veći uticaj na njih.

Vežbajte vaše socijalne veštine, iako je to možda teže za programere, koji su više okrenuti tehničkim veštinama, njih biste, takođe, mogli unapređivati vremenom. Razgovarajte sa drugim programerima na IT događajima, pitajte ih kako su došli do posla, koje programske jezike znaju i sl. Nakon toga, izađite iz vaše zone komfora i pokrenite razgovore koje su manje tehnički.

Prateći ove savete, nakon nekog vremena, imaćete iza sebe dosta završenih projekata, kao i novih otvorenih mogućnosti.

Izvori: mikecavaliere.com